Profesjonalna regeneracja (odnowa biologiczna) to element sportowego przygotowania organizmu, równie ważny co trening właściwy czy odpowiednio dobrana dieta. Zawodowi sportowcy są świadomi tego jak znacząco wpływa na skrócenie czasu powrotu organizmu do pełni sił, przygotowuje go do kolejnego wysiłku i co najważniejsze – w dużym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Dobrze zaplanowana regeneracja musi opierać się na wielotorowym działaniu – odpowiednim nawodnieniu organizmu, właściwej diecie, wystarczającej ilości snu i wypoczynku oraz zabiegach odnowy biologicznej z wykorzystaniem bodźców fizykalnych. To właśnie te ostatnie mogą mieć szczególny wpływ na przyspieszenie powrotu do formy. Analizując szczegółowo działanie regeneracji sportowej, należy wskazać przede wszystkim: rozluźnienie mięśni, usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii czy wspomaganie układu limfatycznego i krwionośnego. Właśnie dlatego regeneracja powinna stanowić integralną część całego procesu treningowego zawodowych sportowców.
Nasze sesje regeneracji sportowej to przede wszystkim zabiegi z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń fizjoterapeutycznych. W tych sprawach nie idziemy na kompromisy i wzorujemy się na najlepszych – w naszym Centrum znajdziesz sprzęt światowych producentów, z którego korzystają największe kluby sportowe. Wśród zabiegów, które stosujemy w odnowie biologicznej sportowców są m.in. masaż pneumatyczny (presoterapia), terapia perkusywna, krioterapia, elektrostymulacja i zimne kąpiele.
Wykonujemy regenerację całych drużyn lub sportowców indywidualnych.
Każda z sesji regeneracyjnych jest dobierana przez naszych specjalistów pod kątem konkretnej dyscypliny sportowej, potrzeb zawodnika i mikrocyklu treningowego w którym się aktualnie znajduje. Nasze zabiegi odnowy biologicznej dla sportowców to:
Masaż uciskowy (pneumatyczny) obszaru zabiegowego z użyciem specjalnie zaprojektowanych mankietów. Działa kojąco na wybraną część ciała, poprawia krążenie krwi i dostarczanie tlenu, a także pomaga organizmowi we wchłonięciu ewentualnych obrzęków. Mechanizm presoterapii opiera się na aktywnym ucisku, który naśladuje naturalne skurcze mięśni oraz zastosowaniu systemu overlapping-u, czyli “nachodzeniu na siebie” komór uciskowych. Dzięki tej funkcji nacisk poszczególnych komór powoduje odpływ krwi i limfy w kierunku dużych ujść żylnych i limfatycznych.
Kontrolowane wywoływanie skurczu mięśni przy pomocy prądów niskiej częstotliwości poprzez elektrody umieszczone na ciele sportowca. Działanie stymulacji jest wszechstronne i często wykorzystywane nie tylko w regeneracji, ale również w rehabilitacji i treningu. W programach regeneracyjnych impulsy elektryczne ukierunkowane są na łagodzenie dolegliwości bólowych, poprawę przekrwienia mięśni oraz ich rozluźnienie.
Zabieg zanurzenia ciała w wodzie o bardzo niskiej temperaturze powoduje szybkie obkurczenie powierzchownych naczyń krwionośnych, a tym samym odprowadzenie krwi i metabolitów do większych (położonych głębiej) naczyń krwionośnych i szybsze ich usunięcie. Znakomicie działa na obrzęki i widocznie zmniejsza uczucie bólu mięśni, a dodatkowo redukuje do minimum wystąpienie opuchlizn i reakcji zapalnych.
Kąpiel w basenie AVANTPOOL KINOS jest nieporównywalna z kąpielą w zwykłej zimnej wodzie. Kluczowa jest przede wszystkim temperatura wody – zwykła woda w kranie, którą uważamy za zimną, ma ok. 10-15︒C, podczas gdy wodę w basenie AVANTPOOL KINOS można schłodzić nawet do 4︒C i utrzymywać ją na stałym poziomie.
Kąpiel w saunie działa nie tylko relaksująco, ale kompleksowo wpływa na regenerację całego organizmu po wysiłku fizycznym. Wysoka temperatura rozluźnia mięśnie i stawy, poprawia dotlenienie tkanek i przyspiesza usuwanie ubocznych produktów przemiany materii. Znakomicie oddziałuje również na układ odpornościowy organizmu. W naszym Centrum sportowcy mają do dyspozycji trzy rodzaje saun: fińską, suchą z aromaterapią i łaźnię parową.
Połączenie aktywnego ucisku i natychmiastowego chłodzenia wybranego miejsca. Przerywane uciski pneumatyczne naśladują naturalne skurcze mięśni i pomagają organizmowi we wchłonięciu obrzęku, pobudzając tym samym przepływ krwi i dostarczanie tlenu. Z kolei szybkie krążenie wody z lodem zwalcza stany gorączkowe i chłodzi tkankę, zmniejszając ból, skurcze mięśni, obrzęk i opuchliznę.
Zabieg masażu tkanek głębokich, ukierunkowany na zmniejszenie napięcia mięśni.
Odpowiednie zaaplikowanie miarowych uderzeń na tkankę mięśniową powoduje jej rozluźnienie, zmniejszenie sztywności i bolesności mięśni, a tym samym poprawia ogólny zakres ruchu. Terapia perkusywna bardzo dobrze wpływa na przyspieszenie przepływu krwi, zmniejszenie występowania “zakwasów” po wysiłku i wspomaga proces powrotu do pełnej sprawności po urazach.