Praca z organizmem młodego sportowca to duża odpowiedzialność i wyzwanie, zarówno dla trenera jak i rodziców aktywnego dziecka. Dla niego samego to okres sporego obciążenia psychicznego i fizycznego – z jednej strony jest na naturalnym etapie dojrzewania i wzrostu, co samo w sobie wpływa na wyczerpanie organizmu. Z drugiej, jego zaangażowanie w treningi jest coraz poważniejsze – są one bardziej intensywne i z każdym poziomem zaawansowania zwiększa się ich ilość. To właśnie w tym momencie rodzice i trenerzy powinni zacząć uświadamiać nastoletnich zawodników o tym jak ważny dla rozwoju ich możliwości i utrzymania równowagi jest czas odpoczynku oraz regeneracji sił.
W przypadku młodych sportowców regularna odnowa biologiczna wpływa nie tylko na ich samopoczucie, rozluźnienie mięśni i łagodzenie bólu, ale jest również najlepszą metodą zapobiegania kontuzjom. Wyłączenie z treningów lub ważnych rozgrywek z powodu urazu to koszmar każdego zawodnika, dlatego zanim to się stanie warto pomyśleć o skutecznej regeneracji!
Masaż uciskowy (pneumatyczny) obszaru zabiegowego z użyciem specjalnie zaprojektowanych mankietów. Działa kojąco na wybraną część ciała, poprawia krążenie krwi i dostarczanie tlenu, a także pomaga organizmowi we wchłonięciu ewentualnych obrzęków. Mechanizm presoterapii opiera się na aktywnym ucisku, który naśladuje naturalne skurcze mięśni oraz zastosowaniu systemu overlapping-u, czyli “nachodzeniu na siebie” komór uciskowych. Dzięki tej funkcji nacisk poszczególnych komór powoduje odpływ krwi i limfy w kierunku dużych ujść żylnych i limfatycznych.
Kontrolowane wywoływanie skurczu mięśni przy pomocy prądów niskiej częstotliwości poprzez elektrody umieszczone na ciele sportowca. Działanie stymulacji jest wszechstronne i często wykorzystywane nie tylko w regeneracji, ale również w rehabilitacji i treningu. W programach regeneracyjnych impulsy elektryczne ukierunkowane są na łagodzenie dolegliwości bólowych, poprawę przekrwienia mięśni oraz ich rozluźnienie.
Zabieg zanurzenia ciała w wodzie o bardzo niskiej temperaturze powoduje szybkie obkurczenie powierzchownych naczyń krwionośnych, a tym samym odprowadzenie krwi i metabolitów do większych (położonych głębiej) naczyń krwionośnych i szybsze ich usunięcie. Znakomicie działa na obrzęki i widocznie zmniejsza uczucie bólu mięśni, a dodatkowo redukuje do minimum wystąpienie opuchlizn i reakcji zapalnych.
Kąpiel w basenie AVANTPOOL KINOS jest nieporównywalna z kąpielą w zwykłej zimnej wodzie. Kluczowa jest przede wszystkim temperatura wody – zwykła woda w kranie, którą uważamy za zimną, ma ok. 10-15︒C, podczas gdy wodę w basenie AVANTPOOL KINOS można schłodzić nawet do 4︒C i utrzymywać ją na stałym poziomie.
Kąpiel w saunie działa nie tylko relaksująco, ale kompleksowo wpływa na regenerację całego organizmu po wysiłku fizycznym. Wysoka temperatura rozluźnia mięśnie i stawy, poprawia dotlenienie tkanek i przyspiesza usuwanie ubocznych produktów przemiany materii. Znakomicie oddziałuje również na układ odpornościowy organizmu. W naszym Centrum sportowcy mają do dyspozycji trzy rodzaje saun: fińską, suchą z aromaterapią i łaźnię parową.
Połączenie aktywnego ucisku i natychmiastowego chłodzenia wybranego miejsca. Przerywane uciski pneumatyczne naśladują naturalne skurcze mięśni i pomagają organizmowi we wchłonięciu obrzęku, pobudzając tym samym przepływ krwi i dostarczanie tlenu. Z kolei szybkie krążenie wody z lodem zwalcza stany gorączkowe i chłodzi tkankę, zmniejszając ból, skurcze mięśni, obrzęk i opuchliznę.
Zabieg masażu tkanek głębokich, ukierunkowany na zmniejszenie napięcia mięśni.
Odpowiednie zaaplikowanie miarowych uderzeń na tkankę mięśniową powoduje jej rozluźnienie, zmniejszenie sztywności i bolesności mięśni, a tym samym poprawia ogólny zakres ruchu. Terapia perkusywna bardzo dobrze wpływa na przyspieszenie przepływu krwi, zmniejszenie występowania “zakwasów” po wysiłku i wspomaga proces powrotu do pełnej sprawności po urazach.
Od samego początku współpracujemy ze szkołami i klubami sportowymi zajmującymi się szkoleniem dzieci i młodzieży, zapewniając im zabiegi regeneracyjne i opiekę fizjoterapeutyczną. Z naszych usług korzystają zawodnicy i zawodniczki m.in. FC Wrocław Academy (piłka nożna), WKS Śląska Wrocław (piłka nożna, piłka ręczna), Ślęzy Wrocław (koszykówka), AZS AWF (siatkówka, tenis stołowy), WLKS (lekkoatletyka), GKS Start Długołęka (lekkoatletyka), MKS MOS Wrocław (lekkoatletyka).
Dodatkowo, przez kilka lat pracowaliśmy w Szkole Mistrzostwa Sportowego SMS Junior we Wrocławiu, gdzie zajmowaliśmy się właśnie fizjoterapią młodych sportowców. Wiemy jak dużej uwagi wymagają, dlatego dostosowujemy regenerację do wieku i dyscypliny sportowej poszczególnych zawodników. Równie ważne jest dla nas bezpieczeństwo każdego młodego pacjenta, dlatego wszystkie zabiegi są wykonywane w obecności wykwalifikowanego fizjoterapeuty z wykorzystaniem profesjonalnych, atestowanych urządzeń do fizjoterapii
W ramach współpracy z klubami sportowymi badamy młodych zawodników pod kątem sprawności i ewentualnych asymetrii. Sprawdzoną metodą oceny ruchomości i stabilności sportowca są testy funkcjonalne (FMS, MCS), dzięki którym możemy sprawdzić możliwości, a w razie potrzeby dobrać odpowiednie ćwiczenia korekcyjne.
Tak samo jak w fizjoterapii i odnowie biologicznej, również w testowaniu zawodników wykorzystujemy nowoczesne technologie. W tym przypadku postawiliśmy na stworzoną we Francji platformę do testów diagnostycznych KINVENT KFORCE. Umożliwia nam ona precyzyjną analizę siły, ruchu i równowagi pacjenta w czasie rzeczywistym, tworzenie spersonalizowanych programów rehabilitacyjnych i monitorowanie postępów terapii.